Vikens Samfällighets Förening, Håtö

Solen tittade fram på höstens städdag

2019-10-06

Södra sidan av Maren snyggas till. 

Höstens städdag kanske inte lockade så många deltagare, men ca 20 tappra städare kom rustade för att göra vår förening snyggare. Vi bestämde oss för att fokusera på att snygga till på ena sidan av Maren.

Efter stormen Alfridas framfart låg det så mycket grenar och ris i skogen så att stigen, som används flitigt av våra medlemmar, inte var säker/framkomlig. Grenarna samlades i stora rishögar efter Maren och vi lyckades få eld på det fuktiga riset i två av de största högarna. Självklart så rensades det även runt hamnen.

Allt avslutades med korvgrillning och fika som fixades av Yvonne.

Mats tackade även för den fina presenten som han fick av föreningen för jobbet med restaureringen av skogen samt säkerställande av EU bidrag för detta. Se tidigare inlägg.

MP

-oOo-